https://www.kutbebek.com/image/cache/catalog/hm-1-1170x600.jpg

Bebeğin Cinsiyeti En Erken Ne Zaman ve Kaçıncı Haftada Belli Olur? En Net Öğrenmek İçin Zaman...

Bebeğin cinsiyeti aslında sekizinci gebelik haftasında belli olmaktadır. Embriyonik gelişimin sekizinci haftasında genital tuberkülden hem dişi hem erkek fetüs gelişebilmektedir. 8 ve 9. haftada ultrasonla, dişi veya erkek fetüs ayrımı yapmak çok mümkün olmamaktadır. Bu nedenle hastanın ilk değerlendirmesi, en erken 11 ve 12. hafta içerisinde yapılmaktadır. 11 ya da 12. haftalar içerisinde yapılan çok önemli bir işlem vardır.

 Bu işleme ikili tarama testi denilmektedir. İkili tarama testinde aslında bebeğin cinsiyetiyle ilgili herhangi bir değerlendirme yapılmamaktadır. Down sendromu olup olmadığı ile ilgili tarama testi yapılmaktadır. Ancak bu işlemde bebeğin birçok organı kontrol edilmektedir. Örneğin bebeğin mesanesi var mı, bebeğin midesi var mı, bebeğin beyni gelişmeye başlamış mı ya da karın duvarında herhangi bir defekt var mı gibi durumlar analiz edilir. Bu işlem yapılırken bebeğin iskelet sistemine bakılmaktadır. İskelet sistemine bakılırken, mutlaka bacaklarının arasında genital tuberkül değerlendirilmektedir.

Açıya Göre Cinsiyet Tahmini

 Genital tuberkül değerlendirilirken dişi ya da erkek fetüs olduğuna karar verebilmek için, bu kabartının, düz eksenle yaptığı açıya bakarak tahmin yapılmaktadır. Eğer kırk beş dereceden büyük bir açı gözlendiyse dişi, kırk beş dereceden küçük bir açı gözlendiyse, erkek olabileceği düşünülür. Yani, yapılan işlem aslında bir tahminden ibarettir. Kesin bir değerlendirme söz konusu değildir.

Kesin Sonuçlara Kaçıncı Haftada Ulaşılabilir?

 15. haftadan önce bakılan cinsiyetlere çok da itibar etmemek gerekir. Bu noktada mümkün olduğu kadar aceleci olmamak lazım. Daha sonra hayal kırıklığına uğramamak için, sabırlı davranmakta fayda vardır. Tabi anne ve baba adayları doğal olarak bebeklerinin cinsiyetini öğrenmek istiyorlar. Haklı bir istektir bu, fakat çok fazla ısrarcı olmamak ve öğrenilen cinsiyete de fazla itibar etmemek lazım. Hatta bazı doktorlar , 20. haftadan önce söylenen cinsiyete çok fazla güvenilmemesi gerektiğini söyler. Cinsiyetin en iyi görülme hali ise, 21. Ve 22. haftalarda olmaktadır. Ayrıntılı ultrasonla görüntü analiz edilir ve kesin bir hal almış olur. Yani, hamilelik epey ilerledikten sonra bebeğin cinsiyeti kesin bir hal alabilmektedir.

Etiketler:

0Yorum

Yapmanız gereken Yorum içinGiriş