https://www.kutbebek.com/image/cache/catalog/hm-6-1170x600.jpg

Bebek Kıyafetleri Kaç Derecede ve Hangi Programda Yıkanır? Elbiseler Ütülenmeli Midir?

Yeni doğum yapan annelerin ve anne adaylarının merak ettiği konuların başında, bebek kıyafetlerinin hem temiz hem hijyenik olarak nasıl temizlenmesi gerektiğidir. Özellikle ilk defa anne olacak ve deneyimi olmayan anneler, bu konuda oldukça hassastır. Bebeklerin ciltleri doğdukları andan itibaren hassas olduğu için aslında dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Anneler bebeklerinin heyecanı ve sevinciyle, bebekleri için en iyi olan şeyi araştırmaya, bulmaya çabalarlar. Öz bakımından, temizliğine, beslenmesine kadar her şeyi merak ederler.

 Bebek Kıyafetleri Nasıl Yıkanmalıdır?

 Öncelikle 0-2 yaş grubu bebeklerin ciltleri kuru, ince ve hassas olduğundan dolayı, özel bakım gerektirmektedir. Bebeler için kullanılan vücut şampuanlarından, losyonlara, pişik kremlerine kadar kullanılan bütün ürünler, bebeklerin cilt bakımı açısından oldukça önemlidir. Aksi takdirde, zaman zaman oluşan kızarıklar, pişikler bazen yara haline dönüşebilmektedir. Bazen, kullanılan takviye kan damlaları, meyve suları lekelerini çıkarmak zor olabilir. Bu durumda, kesinlikle kimyasal leke çıkarıcılar kullanılmamalı, mutlaka doğal bitkisel ürünler tercih edilmelidir. Peki bebeklerin kıyafetleri nasıl yıkanmalıdır? 

 Bebek Kıyafetleri Neden Ayrı Yıkanmalıdır?

 Bebeklerin cilt dokusu hassas olduğu için kıyafetlerinin ayrı olarak yıkanması gerekmektedir. Elbiseler, üst ve dış kıyafetlerin hepsi 40 derecede, beyaz kıyafetleri ve iç kıyafetleri 60 derece yıkanmalıdır. Bebek çamaşırları için özel organik deterjanlar kullanılmalı ve kesinlikle kimyasal içerikli deterjanlar kullanılmalıdır. Çıkamayan lekeler için çamaşır suyu tarzı zararlı deterjanlar asla kullanılmamalıdır. Kimyasal deterjanların içerisinde bulunan kimyevi maddeler, parfüm içerikli kokular vs. bulunduğundan, bebeklerin cildini tahriş edebilir. 

 Bebek Kıyafetleri seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 Bebek kıyafetleri seçerken kesinlikle cildini tahriş edecek naylon, sentetik tarzı kıyafetlerden kaçınmalısınız. 0 pamuklu giysiler tercih edilmelidir. Lastikli, fermuarlı, boncuklu ve pullu giyisiler tercih edilmemelidir. Ayrıca, yeni alınan kıyafetler yıkanmadan bebeğe giydirilmemelidir. Kıyafetler yıkandıktan sonra mutlaka ütülenmelidir. Bunun yanı sıra, kıyafetler üzerinde bulunan etiketlerde mümkünse çıkarılmalıdır. bebeklerin vücutları henüz keratin üretmediğinden, özellikle banyo sonrası sonrası vücut nemlendirmesini sağlayan krem ve losyonlar kullanılmalıdır. 

 Bebek Kıyafetleri Ne Sıklıkla Yıkanmalıdır?

 Yeni doğan ve 2 yaşına kadar olan bebeklerin giysileri mümkünse sık sık yıkanmalıdır. İç kıyafetler, dış kıyafetleri, mama önlükleri, yatak çarşaf ve kılıfları, sık sık yıkanıp mümkünse güneş ışığında kurutulmalıdır. Ayrıca, yıkandıktan sonra ütülenmesi, mikropların kırılması bakımından oldukça önemlidir.

Etiketler:

0Yorum

Yapmanız gereken Yorum içinGiriş