https://www.kutbebek.com/image/cache/catalog/hm-5-1170x600.jpg

Bebekler Neden Alkış Yapar? Alkış Hareketi Yapmaya Ne Zaman Başlar?

Bebek sahibi ailelerin zevkle yaptığı faaliyetlerin başında anbean bebeklerinin gelişimini takip etmek gelir. Bebeklerin gelişim sürecinde meydana gelen bazı hareketler bulunmaktadır. Bu eylemsel hareketler bazen emeklemek, yürümek olduğu gibi bazen de alkışlamak ya da el sallamak olabiliyor. Peki bebekler ilk alkışlama hareketini neden yaparlar ve bu hareketi yapmaya ne zaman başlarlar? Bu gibi daha birçok sorunun cevabını inceledik.

 Bebeklerin İlk Alkış Hareketi

 Bebeğinizde oluşan tepkisel hareketleri gözlemledikten sonra öğreteceğiniz birkaç eylemsel davranışı tekrar etmeye başlayacaktır. Bu tekrar sonucunda el kol ve ayak koordinasyonu da gelişme gösterecektir. Öğretmeniz gereken birtakım hareketlerden biri de alkış hareketini yapmaktır. Bebeğinizin alkış hareketini tekrar etmesi ile iki elini de koordineli bir biçimde kullanması sağlanacaktır.

 Bebeklerin Alkış Hareketini Yapmasını Tetikleyen Asıl Nedenler Nelerdir?

 Alkış hareketinin yapıldığı esnada meydana gelen ses titreşimi ilk defa duyan bir bebeğin ilgisini çekmektedir. Sesin geldiği yöne odaklanan bebek daha sonrasında aynı hareketi tekrar etmek isteyecektir. Bebeğin amacı sesi taklit etmektir. Genellikle 5. aydan veyahut da 6. aydan başlayarak ellerini çalıştırmaya başlamaktadır. Fakat 5 ve 6. Aylarda bebeklerinizin elleri yumru şeklinde olduğundan dolayı elleri ile ses çıkarabiliyor olduklarının bilincinde olmamaktadırlar.

 Alkış Hareketini Öğretmek İçin Gerekli İpuçları Nelerdir?

 İlgisini çekmek adına bu hareketi ilk siz yapmalısınız. Çünkü ses titreşimleri bebekler için uyarıcı nitelik taşımaktadır.

 Daha sonrasında bebeğinizin tek elini kendi eliniz ile vurma hareketi yaparak bu sesi öğretmelisiniz.

 Alkış hareketini öğretmek için bu eylemi gün içerisinde sık sık tekrarlamalısınız. Böylelikle zamanla alkış hareketini taklit edip hızlı öğrenmesini sağlayacaktır.

 Bebeğinizin iki ellerinden de tutacak şekilde eliniz ile kavrayarak bu hareketi ilk olarak sizin başlatmanız gerekmektedir. Bu şekilde alkış hareketini nasıl yapması gerektiğini kavrayacaktır.

 Alkış hareketini daha hızlı bir şekilde öğrenmesini isterseniz bu durumu bir oyun şeklinde göstermeniz gerekir. Mesela bir şarkı söyleyip küçük alkış hareketleri ile bu sürece destek olabilirsiniz.

 Bebekler Alkış Hareketini Hangi Aydan İtibaren Yapmaya Başlar?

 Bebeğinizin alkış hareketini tam anlamı ile 10. aydan itibaren yapmaya başlamaktadır. Bu ayda yardımınız ile birlikte yürümek için küçük adımlarda atma başlayacaktır. Gelen şarkı seslerine sallanarak ya da mırıldanarak eşlik etmek isteyecektir. Alkışlama ve el sallama hareketlerini bu ayda gerçekleştirecektir.


Etiketler:

0Yorum

Yapmanız gereken Yorum içinGiriş