https://www.kutbebek.com/image/cache/catalog/hm-4-1170x600.jpg

Bebeklerde Sarılık Derecesi Kaç Olmalıdır, Nasıl Düşürülür? (Değerler: 5, 6 .... 16, 17, 18, 19, 20, 21...)

Sarılık, bebeğinin bilirubin adlı karaciğerin ürettiği sarı renkli pigmenti kandan atmakta zorlandığı durumlarda meydana gelen bir rahatsızlıktır.

 Sarılık Neden Olur?

 Erken doğumdan dolayı çoğunuzda sarılık görülebilir. Anne sütünden kaynaklı olarak sarılık geçirme ihtimali yükselebilmektedir. Doğumda veya bebeğin ilk günlerinde kan uyuşmazlığından dolayı da sarılık görülebilir. Kalıtsal olabilecek kan ve karaciğer hastalıkları sarılığı tetikleyebilir. Bilirubin pigmentini karaciğerin işlevini düzgün yapamamasıyla kana karışmasına neden olarak sarılık geçirmesine neden olabilir.

 Sarılık Değeri Kaç Olmalıdır?

 Bebeklerde sarılık sınırı, 5 mg/dl'dir. Bu değeri geçtiği takdirde hastalık bebeğinizin vücudunda kendini göstermeye başlar. Değerlere göre değişen kendini gösterme biçimi vardır. 5 ve 8 değerleri arasında bebeğinizin baş ve boyun bölgesi sararmaya başlar. 8 ve 10 arasında ki değerlerde vücudunun üst kısmı sararır. Bu değer arttıkça sararma gövdenin altına daha sonrada kollar ve ellerde görülmeye başlanır. 

 Sarılık Belirtileri Nelerdir?

 Sarılık rahatsızlığı adı üstünde olduğu gibi bebeğinizin cildinin sararmasıyla anlaşılabilecek bir rahatsızlıktır. Sararmanın vücutta artış göstermesi vücuttaki değerin arttığını ifade eder. Bebeğiniz mamasını yemek veya süt emmek istemiyorsa bu da sarılığa işaret edebilmektedir. Bebeğiniz fazlasıyla halsiz görünüyor ve uykularından uyanamıyorsa ağır bir sarılık göstergesi olabilir. Sarılık belirtilerini anlamak için bebeğinizin yüzünde ki bir yere hafifçe yapacağınız baskı sonrasında bastırdığınız yerde bir sararma söz konusuysa doktora başvurmanız en iyisidir.

 Bebeklerde Sarılık Nasıl Geçer?

 Bebeklerde oluşan sarılık rahatsızlığı fizyolojik ve patolojik olarak ikiye ayrılır. Fizyolojik nedenler erken doğum ve anne sütünden kaynaklanan nedenlerdir. Fizyolojik sarılık genel olarak hafif atlatılsa bile bazı durumlarda doktor gözlem altında tutmak için hastaneye yatırabilir. Bir tedavi gerekmeden kolayca atlatılabilir. 

 Patolojik nedenlerden oluşan sarılık hastalığı tedavi gerektirmektedir. Kan uyuşmazlığı, kan ve karaciğer sorunlarından meydana gelen sarılıkta fototerapi tedavisi uygulanmaktadır. Bebeğinizin vücuduna sarı renkli pigmenti atması için mavi bir ışık tutulur. Bebeğinizi çıplak bir halde gözleri zarar görmemesi için kapatılır ve karnına sarılan özel bir bezle mavi ışığa tutulur. 

 Eğer bebeğiniz 3 gün dolmadan hastaneden taburcu edildiyse hastaneden çıktıktan sonraki iki gün içinde muayene ettirmek için doktorunuza götürün. Bebeklerde sarılık ilk haftada en üst seviyeye ulaşabilmektedir.


Etiketler:

0Yorum

Yapmanız gereken Yorum içinGiriş