https://www.kutbebek.com/image/cache/catalog/hm-3-1170x600.jpg

Bebeklere Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? İlk Adım Ayakkabısı...

Yeni anne olan veya bebek bekleyen annelerin ilk hayali, ilk heyecanı, bebeğini sağlıklı bir şekilde kucağına almak ve minik adımları ile yürüdüğünü görmektir. Bunun için midir bilinmez, Hamile anneler alışverişlerinin başında ilk önce bebeklerinin ayakkabılarını alırlar. Ayakkabı, yetişkinlerde ne kadar önemliyse, bebekler içinde büyük önem taşır. Kız ve erkek bebeklerin ilk adım ayakkabıları ebeveynler için çok özeldir. Cıvıl cıvıl renkli kız bebek ayakkabıları yada sade, şık süslenmiş erkek bebek ayakkabıları. Bebek ayakkabıları dünyasında oldukça zengin çeşit ayakkabılar bulmak mümkün.

Ayakkabı ayağın şeklini de etkileyen en önemli unsurdur. Bazen çocuklar içe doğru basar ve bu böyle gider. Bunun nedeni; yanlış ayakkabı tercihi olduğunu söylemek mümkün. 

 Bebek Ayakkabıları Nasıl Olmalıdır?

 Minicik ayaklara sahip bebekler, genellikle 1 yaşından itibaren ayakkabı giymeye başlarlar. Peki Bebek ayakkabıları nasıl olmalıdır? Öncelikle bebek ayakkabıları, yumuşak, esnek ve ortapedik olmalı, kesinlikle topuklu olmamalıdır. Yeni yürümeye başlayan bebeklerin, ayaklarını rahat hissetmesi ve ayakkabının kesinlikle sıkmaması lazımdır. Ayakkabı giydirildiğinde, kalın çoraplar giydirilmemesi, topukların tahriş ve yara olmaması bakımından son derece önemlidir. Ayrıca, bileği saran bot tarzı ayakkabılar tercih edilmemelidir. Ayakkabılar, ince hava alabilen ve koku yapmayan olanlardan tercih edilmelidir. Yıkanabilir olması da, bebeklerin hijyen ve kullanım açısından gerekli olabilmektedir. 

 

 Bebek Ayakkabısı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 Bebeklerin ilk adım ayakkabısı mümkün olduğunca konforlu ve rahat olmasına dikkat edilmelidir. Sırf görünüşü, modeli vs. gibi durumlara bakılarak bebeklere uygun olmayan ayakkabılar tercih edilmemelidir. Ayakkabı denemesi yapılarak, adımlarını rahat atıp atmadığı kontrol edilerek alınmalıdır. Ayrıca; büyüdüğünde de giyer düşüncesiyle, ayağına büyük gelen ayakkabıların da alınmaması önerilir. Veya parmaklarını ve topuklarını sıkacak şekilde olup olmadığı kontrol edilmelidir. Aksi taktirde bebeğiniz derdini anlatamadığı için huzursuz olabilir.

 Bebekleriniz İlk Adımlarını Güvenle Atsın!

 Minik bebeklerin 1 yaşından itibaren, ayakkabıların rahat giyilebilir olması da önemlidir. Tahriş, alerji ve kaşıntı yapmayan ayakkabılar tercih edilmelidir. Toka, bağcık, abartılı süsler, bebeğinizin yürürken düşmesine sebep olabilir. Ayrıca, ayakkabıların içindeki kauçukların kaygan olmamasına da mutlaka dikkat edilmelidir. Unutulmamalıdır ki, minicik ayaklarla atılan ilk adımları ne kadar sağlam olursa, bebeğiniz kendini o kadar güvenli hisseder.


Etiketler:

0Yorum

Yapmanız gereken Yorum içinGiriş