https://www.kutbebek.com/image/cache/catalog/hm-2-1170x600.jpg

Uyumayan Bebekler İçin Yapılır? Uykusuz Bebekler İçin Öneriler ve Uyutma Yöntemleri

Geç yatmanın en önemli nedenleri şu şekilde sıralanabilir. Birincisi, geç yatan bir bebek büyük ihtimalle sabahları da geç kalkıyordur. Yani, siz bebeğinizin akşam erken yatmasını istiyorsanız, öncelikle bebekleri sabah erken kaldırmanız gerekiyor. Yani bir bebeğin sabah 10.00’da kalkıp akşam 20.00’de yatması çok da mümkün değil. Bir bebeğin sabah 06.00 ile 08.00 arasında uyanması gerekir. Yani öncelik uyanma saati. Siz bebeğinizi erken uyanmaya alıştırın ki gün, gündüz uykularıyla devam etsin ve böylece akşam çok makul bir saatte yatabilsinler.

 Bebeğinizin Uyanıklık Sürelerini Öğrenin

 İkinci madde ise, bebeğinizin yaşına uygun uyanıklık sürelerini bilmek. Örneğin, on aylık bir bebeğiniz var. Gün içerisinde üç dört saat kadar uyanık kalabiliyor. Sabah 07.00 gibi uyandırdık. Üç dört saatte bir, iki tane gündüz uykusu yaptık. Diyelim ki, son uykumuz da saat 16.00 gibi bitti. 19.30- 20.00 arasında da bebeğin artık akşam uykusuna yatması gerekiyor.

 Eğer siz bu süreleri çok fazla aşarsanız, bu sefer bebeğiniz aşırı yorulmaya başlıyor ve aşırı yorulduğu için uykuya dalması giderek zorlaşıyor. Unutmayın yorgun yatış, iyi bir uyku demek değildir. Aksine bebek gereğinden fazla yorulduysa, uykuya çok daha zor geçecektir ve gece çok daha sık uyanacaktır. Bebeğinizin yaşına uygun olan uyanıklık sürelerini bilerek onu gereğinden daha geç yatırmayın.

Rutinlerle Bebeği Uykuya Hazırlayın

Üçüncü maddede ise, rutinler yer alıyor. Bebeğinizi uykuya hazırlamanız gerekiyor ki, o vites düşsün. Gün içerisindeki aktiviteleri biraz yavaşlatmak gerekiyor bu noktada. Artık 19.00 gibi salondaki televizyonlar kapatılmalı. Ev içerisindeki aktivite biraz yavaşlatılmalı. Belki birlikte bir kitap bakmaya başlanır veya ninniler söylenmeye geçilerek daha hafif aktivitelere geçilir. Ondan sonra da uyku rutinleriyle birlikte, uykuya dalış çok daha kolay olacaktır. Çünkü bir bebeğin geç ve yorgun yatması bütün uyku düzenini olumsuz etkilemektedir.

 Hem uykuya dalışı zorlaşacak hem gece defalarca uyanacak. Büyük ihtimalle de sabah geç uyanmaları başlayacaktır. Çünkü yorgun yatan bebekler, sabah çok geç uyanmaya başlayabilirler. Bu noktada hem bebeğinizin yaşına uygun süreleri bilmeniz, hem de rutinlerle onu akşam ideal saatlerde yatırmanız gerekiyor.

Etiketler:

0Yorum

Yapmanız gereken Yorum içinGiriş